Brněnská lodní doprava slaví 75 let Dnem otevřených dveří a Dnem čisté mobility – sobota 11. září 2021

Dnem otevřených dveří a vyhlídkovými jízdami pro veřejnost oslaví v sobotu 11. září 2021 brněnský dopravní podnik výročí 75 let od spuštění lodní dopravy na místní přehradě. Akci spolupořádá s Teplárnami Brno a společně v rámci ní poukazují na důležitost čisté mobility. Všech sedm lodí dopravního podniku jezdí na elektrický pohon a jsou tak symbolem ekologické dopravy v Brně.

„Lodní doprava na Brněnské přehradě přitahuje nejen místní obyvatele, ale turisty. Výrazně ji nezasáhla ani covidová situace, lodě dopravního podniku v loňském roce převezly srovnatelný počet lidí jako v předešlých letech. Zároveň je symbolem čisté mobility, ostatně jako většina vozů, které dopravní podnik provozuje. Brno v tomto směru patří ke špičce, se 139 vozy máme největší trolejbusovou síť v Česku a s počtem 160 kusů největší vozový park autobusů na stlačený zemní plyn. Jsem ráda, že se dvě městské firmy spojily, aby na nutnost ekologizace nejen hromadné, ale i individuální dopravy upozornily,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Naši předchůdci zde začínali před 75 lety v dnes nemyslitelných podmínkách. V podstatě pod širým nebem opravovali a vyráběli lodě, které od počátku převážely i stovky tisíc cestujících. S úctou k jejich práci se snažíme lodní dopravu nejen udržovat, ale i rozvíjet. Za poslední roky jsme přestavěli pět zastávek na bezbariérové, umožnili jsme platby kartou přímo na lodích a za vůbec největší úspěch považuji rekonstrukci lodi Morava. Zaměstnanci dopravního podniku ji postavili v roce 1955 a my ji po náročných opravách za 16 miliónů korun loni vrátili do provozu. I ta je tahákem dnešní akce,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Ačkoli si 75. výročí provozu připomněla lodní doprava už 5. května, kvůli epidemiologické situaci dopravní podnik přesunul oslavy na září a spojil se s Teplárnami Brno. „Jsme rádi, že jsme se na této akci mohli také podílet, protože právě v září spouštíme další dobíjecí stanice pro elektromobily a třeba do konce října již bude v Brně 17 teplárenských dobíjecích stanic. A to není samozřejmě vše, co se návštěvníci mohou k plánu elektromobility v sobotu dozvědět, na stanovišti bude i část naší firemní elektromobilové flotily a kolegové se rádi se zájemci podělí o naše zkušenosti s využíváním elektromobilů ve městě,“ poznamenal generální ředitel společnosti Teplárny Brno Petr Fajmon.

Dopravní podnik rozdal v sezóně účastníkům webového kvízu 75 vstupenek na loď a hledal člověka, který se narodil ve stejný den jako byla zahájena lodní doprava – 5. května 1946. Ozvala se paní Milena, která si od DPMB převzala na své narozeniny kytici a poukaz na celoroční plavby zdarma.

Program akce:

11:00 slavnostní zahájení v přístavišti

11:30 – 17:30 vyhlídkové plavby zdarma každých 30 minut

14:00 – 17:00 exhibiční simultánka s šachovým velmistrem Davidem Navarou

informační stánky Tepláren Brno a výstava elektromobilů

prohlídka hangáru DPMB

výstava lodní techniky

výstava o historii lodní dopravy

program pro děti Hitradia City

Historie lodní dopravy na Brněnské přehradě

 • S myšlenkou zavedení lodní dopravy si brněnský dopravní podnik pohrával ještě před vznikem samotné přehrady. Druhá světová válka celý proces zkomplikovala, ale zadařilo se a 5. května 1946 slavnostně tehdy na Kníničskou přehradu vypluly lodě Morava, Brno a osmnáctimístný člun Svratka. Zájem lidí dalece převyšoval kapacitu lodí a pamětníci vzpomínají na dlouhé fronty, které se v přístavišti tvořily. Až do roku 1949 lodě zajížděly pouze k Hradu Veveří. Na 6,3 km dlouhé trase lodě zastavovaly na zastávkách Kozí horka, Sokolské koupaliště, Osada, Rokle, Obora a Zouvalka.
 • V prvním roce lodě dopravního podniku přepravily 124 tisíc lidí a zájem o tento druh dopravy nepolevoval. Svého vrcholu dosáhl v roce 1956, kdy se během sezóny svezlo neuvěřitelných 848 tisíc lidí. S rozvojem automobilové dopravy a zevšedněním lodní dopravy v dalších letech poptávka po plavbách klesala a dopravní podnik byl nucen některé lodě prodat nebo nechat stát na břehu.
 • Až do roku 1961 lodě opravovali a sestavovali na břehu Brněnské přehrady zaměstnanci dopravního podniku. V dřevěném hangáru a jeho okolí tak pod jejich rukama vyrostly lodě Veveří a Úderník (trup dodán z Prahy), Pionýr, Mír, Praha, Moskva, Bratislava a Kyjev.
 • Na přelomu tisíciletí se čím dál více začaly projevovat důsledky znečištění přehrady sinicemi, zájem o Brněnskou přehradu jako atraktivní turistický cíl klesal a tím i množství přepravených cestujících. Boj se sinicemi vyvrcholil v roce 2009, kdy kvůli upuštění přehrady lodě vůbec nevypluly. Od té doby se situace pozvolna začala zlepšovat a dnes je opět vyhledávaným místem pro rekreaci.
 • V letech 2010–2012 pořídil brněnský dopravní podnik pět nových dvoupalubových lodí, které pojmenoval po partnerských městech Brna – Lipsko, Dallas, Vídeň, Utrecht a Stuttgart. Spolu s nimi brázdí přehradu i jednopalubové Brno. V roce 2020 je doplnila zrekonstruovaná loď Morava, kterou vyrobili zaměstnanci DPMB v roce 1955. Její původní název byl Moskva, poté byla přejmenována na Dallas a loni překřtěna na Moravu – jméno vybrala veřejnost. Rekonstrukce lodi trvala rok a půl a vyžádala si náklady 16 miliónů korun.
Lodní doprava dnes

 • Během plavební sezóny převezou lodě na 245 tisíc cestujících.
 • V sezóně dopravní podnik zaměstnává 13 kapitánů a 40 lodníků.
  • Aktuálně na Brněnské přehradě vyplouvá sedm lodí.
  • DPMB se dlouhodobě věnuje přestavbě zastávek na bezbariérové, kterých je aktuálně 7 z 10.  Poslední takto přestavenou zastávkou je Sokolské koupaliště z roku 2020.
  • Trasa v Bystrce do Veverské Bítýšky měří 9,5 km a lodě ji projedou za 70 minut.