Praha se dočkala první tramvaje v novém barevném schématu PID

Vozidlo řady 14T s evidenčním číslem 9121 se stalo první tramvají, která získala nové barevné schéma pro Pražskou integrovanou dopravu. Stalo se tak v rámci pravidelné údržby, kdy čelo bylo přelakováno a boky skříně mají polepy. Ve stejných barvách by postupně měla jezdit po Praze většina tramvají, autobusů nebo v budoucnu i trolejbusů.

V novém barevném designu PID jezdí už od září 2020 po Praze na lince 176 mezi Karlovým náměstím a Strahovem autobus SOR NB12.

Vítězný návrh využívá pro Prahu symbolickou červenou barvu. Je doplněna odstínem světle šedé, která sjednocuje dosavadní rozdílné lakování dopravních prostředků. Aktuálně se totiž využívá minimálně 12 různých odstínů barev (mimo vlaků, kde je barev ještě více). Nové řešení pak počítá pouze se 3 barvami (včetně vlaků). Manuál zahrnuje i jednotící prvky pro systém PID a organizátora dopravy Ropid. To se má projevit v podobě jednotných logotypů institucí i ve veškeré komunikaci.

Sjednocení všech vozů bude trvat na 15 let

Nejvýraznějším prvkem na vozidlech jsou červené vertikální pruhy, které vycházejí z nového vizuálního stylu. Podpoří bezpečnost v provozu, snadnou viditelnost na dálku a orientaci při nastupování, neboť zpravidla označují jednotlivé dveře. „Zvolený odstín šedé navíc podpoří dojem celkově čistších vozidel, na dosud používaných bílých lacích bylo znečištění způsobené běžným provozem více patrné. Výraznější použití nového loga PID posílí povědomí o jednotnosti systému napříč všemi druhy dopravy,” doplnil loni při představení designu Ropid Petr Tomčík.

Základem nového loga je litera „i“ s výraznou tečkou, která symbolizuje dopravní cestu a zastávku, výsek orientačního plánu, ale také figuru člověka/cestujícího. Zastupuje též slovo “integrovaná” ve značkách PID nebo ROPID. Písmo PID Grotesk, které na míru vytvořil přední český typograf Tomáš Brousil, splňuje požadavky na bezproblémovou čitelnost v tisku i na displejích.

Ke sjednocení grafiky dojde postupně v horizontu 15 let. Podobnou vizuální údržbu vozů nyní chystají České dráhy na všech vlacích CityElefant, které jezdí na pomezí Prahy a Středočeského kraje. Jsem rád, že vítězný návrh vizuální identity je moderní, originální a zapamatovatelný, se silným a funkčním konceptem. Nová vizuální identita zajistí jednotné schéma označování dopravních prostředků tak, jako tomu je v předních evropských metropolích,“ uvedl v loňském roce pražský primátor Zdeněk Hřib.